NLCV32T-2R2M-EF – TDK
Part Number:
NLCV32T-2R2M-EF
Manufacturer:
Date Code:
2017
Description:
2.2µH Wirewound Inductor, 0.13Ω, 68MHz, 770mA, 1210 [3225 Metric], NLCV.
ORDER NOW
Stock Quantity: 190
10+
190 in stock
Overview
The NLCV32T-2R2M-EF is a 2.2µH wirewound inductor manufactured by TDK. This component is designed for filtering and energy storage applications, exhibiting a DC resistance of 0.13Ω and a self-resonant frequency of 68MHz. It can handle a maximum current of 770mA and is housed in a 1210 (3225 Metric) package. The NLCV series provides reliable inductance in a compact footprint.
Key Features
  • Inductance: 2.2µH
  • DC Resistance: 0.13Ω
  • Self-Resonant Frequency: 68MHz
  • Maximum Current: 770mA