LQW15AN2N5B00D – MURATA
Electronic Components
Part Number:
LQW15AN2N5B00D
Manufacturer:
Date Code:
unk
Description:
2.5nH ±0.1nH Inductor, 0402, Wirewound, 300mA, 0.1Ω.
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 2145
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
2145 in stock
Overview
The LQW15AN2N5B00D is a 2.5nH inductor manufactured by MURATA. This wirewound inductor is designed for surface mount applications and comes in a compact 0402 package size. It features a tolerance of ±0.1nH and is capable of handling a maximum current of 300mA with a DC resistance of 0.1Ω.
Key Features
  • Inductance: 2.5nH
  • Tolerance: ±0.1nH
  • Package: 0402
  • Maximum Current: 300mA
  • DC Resistance: 0.1Ω