LQP15MN2N2B02D – MURATA
Part Number:
LQP15MN2N2B02D
COO:
JAPAN
Description:
2.2 nH Unshielded Inductor, 220 mA, 300 mOhm, 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 9706
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
9706 in stock
Overview
The LQP15MN2N2B02D is a 2.2 nH unshielded inductor manufactured by MURATA. This component is designed for general purpose inductive applications. It features a current rating of 220 mA and a DC resistance of 300 mOhm. The LQP15MN2N2B02D utilizes a thick film construction and is housed in a compact 0402 (1005 Metric) package for surface mount assembly.
Key Features
  • Inductance: 2.2 nH
  • Maximum DC Current: 220 mA
  • DC Resistance (DCR): 300 mOhm