LQP15MN27NG00D – MURATA
Electronic Components
Part Number:
LQP15MN27NG00D
Description:
27nH ±5% 100mA 0402 (1005 Metric) Inductor
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 3827
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
3827 in stock
Overview
The LQP15MN27NG00D is a 27nH inductor manufactured by MURATA. This component is designed for general inductance applications and features a ±5% tolerance. It is constructed in a compact 0402 (1005 Metric) surface-mount package and supports a maximum current of 100mA.
Key Features
  • Inductance: 27nH
  • Tolerance: ±5%
  • Maximum DC Current: 100mA