LQP10A1N8B00 – MURATA
Electronic Components
Part Number:
LQP10A1N8B00
Description:
1.8nH ±0.1nH Wirewound Inductor, 0402, 300mA, 0.1Ω.
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 1024
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
1024 in stock
Overview
The LQP10A1N8B00 is a wirewound inductor manufactured by Murata. This component provides a nominal inductance of 1.8nH with a tolerance of ±0.1nH. It is housed in a compact 0402 package and supports a maximum current of 300mA. The inductor exhibits a DC resistance of 0.1Ω.
Key Features
  • Inductance: 1.8nH ±0.1nH
  • Package Size: 0402
  • Maximum Current: 300mA
  • DC Resistance: 0.1Ω