LQP15MN1N1B02D – MURATA
Part Number:
LQP15MN1N1B02D
Manufacturer:
Date Code:
1339
COO:
JAPAN
Description:
1.1 nH Inductor, 390mA, 100mΩ, 0402, Ferrite Core, Unshielded, Murata LQP15M Series.
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 0
Overview
The LQP15MN1N1B02D is a 1.1 nH unshielded inductor manufactured by Murata. Part of the LQP15M series, this component features a ferrite core and is designed for high-frequency applications. It is packaged in a compact 0402 surface-mount case and supports a maximum current of 390mA with a DC resistance of 100mΩ.
Key Features
  • Inductance: 1.1 nH
  • Maximum DC Current: 390 mA
  • DC Resistance: 100 mΩ