C1608X8R1E104K – TDK
Part Number:
C1608X8R1E104K
Manufacturer:
Date Code:
06+
COO:
JAPAN
Description:
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
ORDER NOW
Stock Quantity: 3895
10+
3895 in stock
Overview
The C1608X8R1E104K is a ceramic capacitor manufactured by TDK. This component provides a fixed capacitance of 0.1 µF with a tolerance of ±10%. It is designed for surface mount applications and comes in a 0603 (1608 Metric) package. The capacitor has a voltage rating of 25V and utilizes X8R dielectric material.
Key Features
  • Capacitance: 0.1 µF
  • Voltage Rating: 25V
  • Tolerance: ±10%