C1608X5R1E334KT – TDK
Electronic Components
Part Number:
C1608X5R1E334KT
Manufacturer:
Date Code:
17
Description:
330 nF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
ORDER NOW
Stock Quantity: 2954
10+
2954 in stock
Overview
The C1608X5R1E334KT is a ceramic multilayer capacitor (MLCC) manufactured by TDK. This component provides a capacitance of 330 nF with a tolerance of ±10%. It is designed for surface mount technology (SMT) assembly and comes in a 0603 (1608 Metric) package. The capacitor has a rated voltage of 25V and utilizes X5R dielectric material.
Key Features
  • 330 nF Capacitance
  • ±10% Tolerance
  • 25V Voltage Rating