C1608X7R1C474KT – TDK
Electronic Components
Part Number:
C1608X7R1C474KT
Manufacturer:
Date Code:
17
Description:
470 nF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
ORDER NOW
Stock Quantity: 886
10+
886 in stock
Overview
The C1608X7R1C474KT is a 470 nF ceramic capacitor manufactured by TDK. This component offers a capacitance tolerance of ±10% and a voltage rating of 16V. It utilizes X7R dielectric material and is housed in a 0603 (1608 Metric) surface-mount package.
Key Features
  • 470 nF Capacitance
  • ±10% Tolerance
  • 16V Voltage Rating