NL322522T100J – TDK
Electronic Components
Part Number:
NL322522T100J
Description:
10 µH Wirewound RF Chip Inductor, 5% Tolerance, 2.52 MHz, 150 mA, 1210
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 0
Overview
The NL322522T100J is a 10 µH wirewound RF chip inductor manufactured by TDK. This component is designed for radio frequency applications requiring a specific inductance value. It features a tolerance of 5% and a self-resonant frequency of 2.52 MHz. The inductor is capable of handling a maximum current of 150 mA and is provided in a 1210 package.
Key Features
  • 10 µH Inductance
  • 5% Tolerance
  • 2.52 MHz Self-Resonant Frequency
  • 150 mA Current Rating