NL322522T-100J – TDK
Electronic Components
Part Number:
NL322522T-100J
Description:
10 µH Wirewound RF Inductor, 5% Tolerance, 2.52 MHz, 150 mA, 1210 Package
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 2993
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
1+ 0.1
2993 in stock
Overview
The NL322522T-100J is a 10 µH wirewound RF inductor manufactured by TDK. This component is designed for radio frequency applications requiring inductance with a tolerance of ±5%. It features a self-resonant frequency of 2.52 MHz and a maximum DC current rating of 150 mA. The inductor is housed in a 1210 surface-mount package.
Key Features
  • 10 µH Inductance Value
  • ±5% Tolerance
  • 2.52 MHz Self-Resonant Frequency
  • 150 mA Maximum DC Current