C410C104K5N5TAAUTO – KEMET
Electronic Components
Part Number:
C410C104K5N5TAAUTO
Manufacturer:
Date Code:
15
Description:
100nF ±10% 50V Ceramic Capacitor, X7R, Radial, Automotive
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 2850
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
2850 in stock
Overview
The C410C104K5N5TAAUTO is a 100nF ceramic capacitor manufactured by KEMET. This component features a ±10% capacitance tolerance and a voltage rating of 50V. It utilizes X7R dielectric material and is packaged in a radial leaded configuration. This capacitor is specifically designed and qualified for automotive applications.
Key Features
  • 100nF Capacitance
  • ±10% Tolerance
  • 50V Voltage Rating