C3216Y5V1H105Z – TDK
Part Number:
C3216Y5V1H105Z
Manufacturer:
Date Code:
04
RoHS:
Non-RoHS
MSL:
1
COO:
UNITED STATES OF AMERICA
Description:
1 µF Ceramic Capacitor, 50 V, Y5V, 1206
ORDER NOW
Stock Quantity: 1467
10+
1467 in stock
Overview
The C3216Y5V1H105Z is a 1 µF ceramic capacitor manufactured by TDK. This passive component is designed for general-purpose applications requiring a capacitance value of 1 microfarad. It features a voltage rating of 50 V and utilizes a Y5V dielectric material, packaged in a standard 1206 surface-mount case.
Key Features
  • 1 µF Capacitance
  • 50 V Voltage Rating