C3216C0G2J181JT000N – TDK
Part Number:
C3216C0G2J181JT000N
Manufacturer:
Date Code:
1717
COO:
CHINA
Description:
180pF ±5% 630V C0G Ceramic Capacitor, 1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 4000
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
4000 in stock
Overview
The C3216C0G2J181JT000N is a 180pF ceramic capacitor manufactured by TDK. This fixed capacitor features a ±5% capacitance tolerance and a voltage rating of 630V. It utilizes a C0G dielectric material and is packaged in a 1206 (3216 Metric) surface mount case size, suitable for automated assembly processes.
Key Features
  • 180pF Capacitance
  • ±5% Tolerance
  • 630V Voltage Rating