WCR0805-270RFI – TT ELECTRONICS
Electronic Components
Part Number:
WCR0805-270RFI
Description:
270 Ω Thick Film Chip Resistor, 125 mW, 100 V, 0805, AEC-Q200, Surface Mount
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 1593
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
1593 in stock
Overview
The WCR0805-270RFI is a 270 Ohm thick film chip resistor manufactured by TT Electronics. This surface mount resistor is designed for general purpose applications and comes in an 0805 package. It features a power rating of 125 milliwatts and a maximum voltage of 100 Volts. The component is qualified to AEC-Q200 standards.
Key Features
  • Resistance Value: 270 Ω
  • Power Dissipation: 125 mW
  • Voltage Rating: 100 V