VLS201610CX-6R8M-1 – TDK
Part Number:
VLS201610CX-6R8M-1
Manufacturer:
Date Code:
1915
COO:
CHINA
Description:
TDK VLS-CX-1: 6.8μH ±20% Shielded SMD Inductor, 790mA Idc, 201610, Ferrite Core
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 750
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
1+ 0.5
750 in stock
Overview
The VLS201610CX-6R8M-1 is a shielded surface mount inductor manufactured by TDK. This component provides a nominal inductance of 6.8μH with a tolerance of ±20%. It is constructed with a ferrite core and packaged in a 201610 SMD form factor. The inductor is designed to handle a direct current (Idc) of 790mA.
Key Features
  • 6.8μH Inductance ±20%
  • TDK VLS-CX-1 Series
  • 790mA Rated DC Current