SLF7045T-151MR40-PF – TDK
Part Number:
SLF7045T-151MR40-PF
COO:
PHILIPPINES
Description:
150µH Shielded Wirewound Inductor, 550mA, 408mΩ DCR, Drum Core
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 1050
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
1050 in stock
Overview
The SLF7045T-151MR40-PF is a shielded wirewound inductor manufactured by TDK. This component provides 150µH inductance with a rated current of 550mA. It features a drum core construction and is characterized by a DC resistance (DCR) of 408mΩ.
Key Features
  • 150µH Inductance
  • 550mA Rated Current
  • 408mΩ DC Resistance (DCR)