SLF6028T-470MR59 – TDK
Part Number:
SLF6028T-470MR59
Manufacturer:
Date Code:
01+
RoHS:
Non-RoHS
Description:
47 µH Inductor, ±20% Tolerance, 6x6x2.8 mm
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 4358
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
1+ 2.5
4358 in stock
Overview
The SLF6028T-470MR59 is a 47 µH inductor manufactured by TDK. This component is designed for filtering and energy storage applications. It features a tolerance of ±20% and is housed in a compact 6x6x2.8 mm package, suitable for space-constrained designs.
Key Features
  • 47 µH Inductance
  • ±20% Tolerance
  • 6 x 6 x 2.8 mm Dimensions