MLG1608S1R0JT000 – TDK
Part Number:
MLG1608S1R0JT000
Manufacturer:
Date Code:
11
Description:
1µH Unshielded Inductor, 70mA, 5.5Ω, 0603 (1608 Metric), Multilayer
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 0
Overview
The MLG1608S1R0JT000 is a 1µH unshielded inductor manufactured by TDK. This multilayer inductor is designed for general purpose applications and is available in a compact 0603 (1608 Metric) package. It features a maximum DC current of 70mA and a DC resistance of 5.5Ω.
Key Features
  • Inductance: 1µH
  • Package Size: 0603 (1608 Metric)
  • Maximum DC Current: 70mA
  • DC Resistance: 5.5Ω