CLF10060NIT-471M-D – TDK
Part Number:
CLF10060NIT-471M-D
Manufacturer:
Date Code:
17+
COO:
JAPAN
Description:
470µH 0.9A SMD Power Inductor, Shielded, CLF-NI-D Series
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 880
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
880 in stock
Overview
The CLF10060NIT-471M-D is a shielded surface mount power inductor manufactured by TDK. This component features an inductance value of 470µH and a rated current of 0.9A. It belongs to the CLF-NI-D series and is designed for efficient power conversion in a compact form factor.
Key Features
  • Inductance: 470 µH
  • Rated Current: 0.9 A