CGA3E1X7R1V105K080AC – TDK
Electronic Components
Part Number:
CGA3E1X7R1V105K080AC
Manufacturer:
Date Code:
22+
COO:
JAPAN
Description:
1 µF Ceramic Capacitor, 35 V, X7R, 0603
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 0
Overview
The CGA3E1X7R1V105K080AC is a 1 µF multilayer ceramic capacitor (MLCC) manufactured by TDK. This capacitor features a 35 V voltage rating and utilizes an X7R dielectric material, providing stable performance over a wide temperature range. It is offered in a 0603 surface mount package, suitable for automated assembly processes.
Key Features
  • Capacitance: 1 µF
  • Voltage Rating: 35 VDC