CGA2B2NP01H151J050BA – TDK
Electronic Components
Part Number:
CGA2B2NP01H151J050BA
Manufacturer:
Date Code:
2021
COO:
JAPAN
Description:
TDK 150pF 50V ±5% 0402 MLCC SMD Ceramic Capacitor
Datasheet:
Spotted a problem with product information? – let us know
ORDER NOW
Stock Quantity: 29000
Selling Unit: Each
Quantity Price (ex VAT)
10+
29000 in stock
Overview
The CGA2B2NP01H151J050BA is a multilayer ceramic capacitor (MLCC) manufactured by TDK. This surface mount device (SMD) capacitor offers a capacitance of 150pF with a tolerance of ±5%. It is rated for a maximum voltage of 50V and comes in a 0402 case size.
Key Features
  • 150pF Capacitance
  • 50V Voltage Rating
  • ±5% Capacitance Tolerance