C2012X7R1V105K – TDK
Electronic Components
Part Number:
C2012X7R1V105K
Manufacturer:
Date Code:
17
Description:
Ceramic Capacitor, 1µF ±10%, 35V, X7R, 0805
ORDER NOW
Stock Quantity: 3980
10+
3980 in stock
Overview
The C2012X7R1V105K is a ceramic capacitor manufactured by TDK. This component provides a capacitance of 1µF with a tolerance of ±10%. It is rated for a maximum voltage of 35V and features an X7R dielectric. The capacitor is housed in a standard 0805 surface-mount package.
Key Features
  • 1µF Capacitance
  • ±10% Tolerance
  • 35V Voltage Rating