BZT03C36TAP – TBC
Electronic Components
Part Number:
BZT03C36TAP
COO:
HUNGARY
Description:
Zener Diode, 36 V, 1.3 W, SOD57 Package
ORDER NOW
Stock Quantity: 18
10+
18 in stock
Overview
The BZT03C36TAP is a 36 V Zener diode designed for voltage regulation and transient voltage suppression. This diode provides a stable reference voltage and protects circuits from overvoltage conditions. It has a power dissipation of 1.3 W and is supplied in a SOD57 package, suitable for through-hole mounting.
Key Features
  • Zener Voltage: 36 V
  • Power Dissipation: 1.3 W