BLM18TG121TN1D – MURATA
Electronic Components
Part Number:
BLM18TG121TN1D
Manufacturer:
Date Code:
2017
COO:
JAPAN
Description:
120Ω Ferrite Bead, 0603, 100MHz, 200mA, 250mΩ Impedance [1608 Metric]
ORDER NOW
Stock Quantity: 7020
10+
7020 in stock
Overview
The BLM18TG121TN1D is a 120Ω ferrite bead manufactured by MURATA. This component is designed for noise suppression in electronic circuits, providing impedance at 100MHz. It is constructed in a 0603 (1608 Metric) surface-mount package and supports a maximum current of 200mA, with a DC resistance of 250mΩ.
Key Features
  • 120Ω Impedance at 100MHz
  • 0603 (1608 Metric) Package
  • Maximum DC Current: 200mA
  • DC Resistance: 250mΩ